"Modern Japon Savaş Sanatı"

Aikido

Dünyada Aikido

Aikido’nun kurucusu O’sensei Morihei Ueshiba‘dan sonra bir çok aikido stilleri ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmiştir.


Aikido, O Sensei’nin ölümünden önce öğrencileri tarafından dünyaya yayılmaya başlanmıştır.

MORIHEI UESHIBA’NIN son savaş sanatı öğretmeni, birçok savaş sanatındaki uzmanlığının yanı sıra, ünlü bir DAITO RYU AIKI JUTSU ustası olan SOKAKU TAKEDA’DIR.

MORIHEI UESHIBA da, Aikido’yu kurarken temelde DAITO RYU AIKI JUTSU’DAN esinlenmiştir. Bunun yanında YARI (Mızrak) JO (120 – 135 cm uzunluğunda bir Japon savaş sopası) ve muhtemelen JUKEN’ E (Süngü veya kasatura takılmış tüfek) ait talim hareketlerini birleştirdi.

Ancak AIKIDO nun içeriğindeki en güçlü etki KATANA’YA (Büyük Japon kılıcı) aittir. Çünkü pek çok şekilde, Aikido pratisyenleri ellerinde kılıç olmadığı halde adeta kılıç kullanan savaşçılar gibi hareket ederler.

Aikido vuruşlarının, SHOMEN UCHI, YOKOMEN UCHI ve TSUKI gibi darbelerin kökeni ise tarihsel kesici, dürtücü silahların saldırı usullerine dayanır. Tutuşların arkasındaki anlam ise tamamen, elinde kesici dürtücü bir silâh bulunan saldırganın silâhlı elini / ellerini, ya da saldırganı zaptetmek için tümüyle bedenini tutmaktır. Günümüzde bazı Aikido okulları, tamamen silahsız eğitim verirken, IWAMA RYU gibi bazı okullar genellikle BOKEN (Tahta kılıç), JO ve TANTO (Tahta bıçak) gibi Aikido silahlarına önemli ölçüde zaman ayırırlar. Aikido’nun bazı kollarında tüm teknikler hem silâhlı, hem de silahsız olarak uygulanabilir.

Aikido Japonya’dan Batı’ya, MINORU MOCHIZUKI’NİN 1951’de Fransa’ya yaptığı bir gezi ile tanıtıldı. Amerika’da ise 1953’te KENJI TOMIKI ve aynı yıl, ondan kısa bir müddet sonra, KOICHI TOHEI tarafından tanıtıldı. Bu ülkeleri, Avrupa’da 1955’te İngiltere, 1965’te Almanya, yine aynı yıl, Avustralya izledi. Ülkemizde ise Aikido 1972’den itibaren, 1983’e kadar LEMİ BAĞDATLILAR tarafından tanıtılmıştır.

1983 yılında 5. DAN SHIHAN KENJI KUMAGAI’NİN gelişi ile birlikte, KENJI KUMAGAI tarafından resmî Aikido dersleri verilmeye başlamıştır. Resmî AIKIKAI tarzı Aikido’yu ülkemizde tanıtan kişi, LEMİ BAĞDATLILAR’IN da Aikido öğretmeni olan, Japon uyruklu, SHIHAN KENJI KUMAGAI’DİR. SHIHAN KENJI KUMAGAI’NİN öğretmeni NORIHIKO ICHIHASHI’DİR. Onun öğretmeni de O SENSEI MORIHEI UESHIBA’DIR.

Ayrıca SHIHAN KENJI KUMAGAI üniversite yıllarında O SENSEI MORIHEI UESHIBA’DAN da dersler almıştır. Bu gün ülkemizde ve dünya genelinde resmi Aikido eğitimi verebilecek seviyede birçok AIKIDO DOJO’SU (Aikido eğitimi verilen yer) bulunmaktadır.

Aikido, günümüzde Aikikai vakfı ve hombu dojo ile bağlantılı olarak dünyanın dört bir yanında 1.2 milyonun üzerinde insan tarafından çalışılmaktadır. Diğer organizasyonlar ile bu sayı daha da yukarı çıkmaktadır.